השיר הפשוט של החלה – דברים לפרשת שלח, תשפ"ד

פעמים רבות התמיכה, הנחמה והתקווה נמצאות דווקא במחוות קטנות ופשוטות. כך אני מבין את מצוות "הפרשת חלה" הנמצאת בפרשת השבוע.
בארץ ישראל, אנחנו מצווים להפריש מכל עיסת בצק תרומה קטנה ולתת אותה לכהן: "דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם בְּבֹאֲכֶם אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אֲנִי מֵבִיא אֶתְכֶם שָׁמָּה, וְהָיָה בַּאֲכָלְכֶם מִלֶּחֶם הָאָרֶץ תָּרִימוּ תְרוּמָה לַה'… מֵרֵאשִׁית עֲרִסֹתֵיכֶם תִּתְּנוּ לַה' תְּרוּמָה לְדֹרֹתֵיכֶם" (במדבר ט"ו, יז-כא).
המצווה להפריש חלה מופיעה מיד לאחר סיפור חטא המרגלים והטלת עונש הנדודים הנורא. המצווה מותנית בהגעה אל הארץ, דווקא בתקופה שזה נראה רחוק מתמיד. משמעות הדבר ע"פ הרמב"ן היא: "ואולי היה זה עתה לנחמם ולהבטיחם כי היו נואשים לאמר מי יודע מה יהיה לאורך ימים לסוף ארבעים שנה ואם יחטאו גם הבנים, ולכן ראה הקב"ה לנחמם כי בצוותו אותם במצות הארץ הבטיחם שגלוי לפניו שיבאו ויירשו אותה" (פירושו לפסוק ב'). כמה ביטחון ונחמה יש בידיעה שלמרות שקרה מה שקרה ולמרות הכעס והעונש, יבוא היום שנגיע אל הארץ.
מצוות הפרשת חלה מזמנת חיבור בין היום-יום הפשוט והבנאלי של האדם לבין המקומות הנעלים והמקודשים של חייו. הנה מכין האדם בביתו לחם לעצמו ולמשפחתו, ובמעשה קטן של מחווה הוא תורם חתיכה לכהן, ופתאום המקדש נמצא במטבח. במילותיו של הרב קוק: "הוראת היחס שיש לכהן ע"י חלה הניתנת בבית היא מביאה את החיים לתכליתם. כי סוף כל המסיבות של השתדלות האדם בעבודתו במה שחוץ לבית הוא כדי שימצא את ברכתו ואת אשרו בביתו… עד שההבאה אל הבית תהיה למטרה נשגבה שתרומם את לבב בעליה, לאכול בשמחת נפש וטוב לב, להניח ברכה אל ביתך" (עין איה, שבת ב' רכג). מצוות הפרשת חלה מחברת בין ההתנהלות הפשוטה של הבית, הלחם והמים, לתכלית ולמטרה.
את הלחם המכיל בתוכו את החיים הפשוטים עצמם, תיארה יפה רחל שפירא: "לַמְּדֵנִי אֶת הַשִּׁיר הַפָּשׁוּט שֶׁל הַלֶּחֶם, וּפְרֹס לִי חֵלֶק מִשְּׁלוֹמֶיךָ. קָחֵנִי עִם אֲבַק הַיּוֹמְיוֹם עַל הַשֶּׁכֶם כְּשֶׁתִּרְאֵנִי לְפָנֶיךָ. חַיַּי וְחַיֶּיךָ אוֹרוֹת וּצְלָלִים מְכִילִים בְּעֵינֵי שַׁבָּת בְּעֵינֵי חֻלִּין… לַמְּדֵנִי אֶת הַשִּׁיר הַפָּשׁוּט שֶׁל הַלֶּחֶם" (הקיבוץ המאוחד, 2004). תוצר פשוט ואבק יום-יומי שיש בו חלק של שלום ושל שבת ושל אור ונחמה.
לובה אליאב רואה בחיי פשטות משימה אישית וחברתית ויותר מכל, מנהיגותית: "חייבים אנו, והדבר בנפשנו, להכניס מחדש, ולו גם באופן מלאכותי, את מימד הפשטות, העממיות והצנע בכל מישורי חיינו. הפשטות של "והצנע לכת", צריכה לבוא במקום רמת חיים ראוותנית… הנהגת עם הנמצא במצור מלחמתי ובמצוק חברתי חייבת להראות דוגמה אישית לפשטות וצנע בכול. וכדי שאובן היטב – אין כוונתי לנזירות להתנזרות, אלא לפשטות במלא מובנה המקסים ושובה הלב של המילה" (מתוך: ארץ הצבי).
פשטות זו אף יכולה להדריך את התנהגותנו בעת הזו. בתקופה זו רבות ורבים מאיתנו זקוקים לנחמה. סביבנו ובתוכנו ואנחנו משפחות שכולות, משפחות חטופים וחטופות, משפחות עקורות, משפחות מילואימניקים, משפחות פצועות. ויכול להיות שגם "סתם" אדם, שלא שייך דווקא למשפחה שעברה מה שעברה, זקוק גם הוא למשען ועידוד. השאלות הגדולות אין להן תשובה, פעמים רבות הנחמה והתקווה נמצאות במחוות קטנות ופשוטות. בשיחה פשוטה, בתשומת לב רגעית מלטפת, בחיוך מזמין אפשר להביא מעט מזור. כמו בהפרשת חלה, כמו בשיר הפשוט של הלחם.

שתפו את הפוסט

הישארו מעודכנים!

הירשמו לניוזלטר שלנו ונעדכן אתכם כשאנחנו מעלים פוסט חדש

על הקורסים שלנו שמעת?

אנחנו מציעים מגוון תוכניות למוסדות שלטון, ארגונים ולקהל הרחב